Sute de posturi scoase la concurs, zeci de polițiști rechemați în activitate.

În cursul zilei de ieri, 14 martie 2024 pe pagina de internet a Poliției Române au fost publicate mai multe anunțuri privitoare la scoaterea la concurs a 295 de posturi din care 30 pentru reîncadrarea polițiștilor care au părăsit în mod voluntar sistemul, și 265 prin încadrare din sursă externă (VEZI AICI ANUNȚURILE DE CONCURS). Este literalmente ilar, cum instituția Poliției Române poate considera că zeci de polițiști care au ales să plece din sistem prin demisie, mânați spre această decizie de salarizarea precară, condiții inumane de muncă, sute de ore suplimentare necontabilizate, nerecuperate și neremunerate, dar și de lipsa de predictibilitate și evoluție obiectivă în carieră.

CATEGORII DE POSTURI SCOASE LA CONCURS

1. 5 posturi vacante de agent de poliție, specialitatea poliție rutieră, prin reîncadrare,  existente la nivelul I.P.J. Constanța;
2. 10 posturi vacante de ofițer de poliție specialitatea Ordine Publică – prin reîncadrare, existente la nivelul I.P.J. Constanța;
3. 1 post vacant de agent de poliție din cadrul structurilor de transporturi – prin încadrare directă, existente la nivelul I.P.J. Constanța;
4. 25 posturi vacante de agent de poliție din cadrul structurilor de transporturi – prin încadrare directă, existente la nivelul I.P.J. Constanța;
5. 89 posturi vacante de agent de poliție – specilitatea ,,rutieră” prin încadrare directă, existente la nivelul I.P.J. Constanța;
6. 10 posturi vacante de agent de poliție din cadrul structurilor de reținere și arestare preventive – prin încadrare directă, existente la nivelul I.P.J. Constanța;
7. 140 posturi vacante de agent de poliție pe linie de ordine publică – prin încadrare directă – existente la nivelul I.P.J. Constanța.

Cu toate aceste neajunsuri și carențe sistemice, instituția a instituit un set complex de criterii pe care foștii polițiști trebuie să le îndeplinească pentru a le fi validate dosarele, și anume:
Pentru a participa la acest concurs, polițistul căruia i-au încetat raporturile de serviciu trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

1. să aibă cetățenia română și domiciliul în România;
  2. să cunoască limba română, scris și vorbit;
  3. să aibă capacitate deplină de exercițiu;
  4. să fie apți din punct de vedere medical, fizic și psihologic; (*)
  5. să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniți;
  6. îndeplinesc condițiile de ocupare prevăzute în fișa postului;
  7. să aibă un comportament corespunzător principiilor care guvernează profesia de polițist; (**)
  8. să nu aibă antecedente penale, cu excepția situației când a intervenit reabilitarea;
  9. să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârșirea de infracțiuni;
  10. să nu fi fost destituiți dintr-o funcție publică sau să nu le fi încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;
  11. să nu fi desfășurat activități de politie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
  12. nu are tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentație, în ținuta de vară;
  13. dacă prin reîncadrare, potrivit nivelului studiilor și/sau vechimii în specialitate, nu dobândește un grad profesional mai mic decât gradul militar echivalent deținut în rezervă;
  14. nu le-au încetat raporturile de serviciu în condițiile art. 69 alin. (1) lit. a), c), g)-i), k), l) și n) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, cu modificările și completările ulterioare.

Urmărim cu o deosebită curiozitate care va fi nivelul de interes al populației, pentru meseria de polițist, acum, când au fost scoase la concurs cele mai multe posturi vacante pentru o singură unitate de poliție, respectiv IPJ Constanța, din întreaga istorie a Poliției Române.

Un alt aspect evident în legătură cu stabilirea condițiilor de ocupare a posturilor pentru IPJ Constanța este acela că Ministerul Afacerilor Interne își menține ideologiile comuniste referitoare la condiția tatuajelor care nu mai este impusă în prezent în cazul pompierilor spre exemplu, însă în contrapartidă aceeași instituție care impune astfel de condiții care elimină șansele unor viitori candidați interesați să devină profesioniști, promovează în mod ipocrit în funcții de conducere în baza împuternicirilor/desemnărilor personaje care obțin note de 3 sau 5 la concursurile organizate pentru ocuparea unor funcții de ”top-management”.

Iar dacă principiul onestității instituționale ar funcționa și la Poliția Română, ar fi trebuit ca viitorii candidați să fie informați cu privire la faptul că vor ajunge să trăiască la limita subzistenței, atât din cauza salariilor derizorii, cât și din cauza faptului că instituția le oferă o compensație de chirie de aproximativ 385 lei cu care nu vor putea să închirieze măcar un loc de parcare în condițiile în care prețul chiriilor în orice oraș din România este de ordinul sutelor de euro.

Sindicatul EUROPOL: Sute de posturi scoase la concurs, zeci de polițiști rechemați în activitate.

Un răspuns