Astăzi, împreună cu polițiștii de penitenciare și grefierii din sistemul de justiție am protestat timp de mai bine de patru ore la Palatul Parlamentului, acolo unde Legea nr. 223/2015 a pensiilor militare a fost făcută franjuri, urmând ca noile modificări aduse să intre în vigoare începând cu data de 01.07.2023.

Dacă în urmă cu peste 160 ani Alexandru Ioan Cuza, domnitorul Țării Românești, introducea pensiile militare pentru o compensare la privațiunile și obligațiile pe care le aveau cadrele militare, ei bine astăzi, asistăm la o distrugere a tot ce înseamnă sistemul de pensii militare. Mai mult de atât, toate statele NATO sau UE au acest sistem de pensii militare, iar condițiile de pensionare, cât și sumele cuvenite sunt cu mult mai mari decât ale țării noastre, doar aleșii noștri au considerat că a venit timpul să pună sistemul de apărare și siguranță națională pe butuci.

Creșterea vârstei de pensionare  la 65 de ani, în condițiile în care speranța medie de viață pentru un polițist  operativ este de 58 ani, va obliga Ministerul Afacerilor Interne să facă o achiziție și de sicrie pentru personalul propriu, pentru că polițiștii nu vor mai putea apuca să se bucure de acest drept.

Care sunt efectele imediate ale modificării legii pensiilor militare pentru MAI:

• val masiv de pensionări în rândul personalului, cel puțin 3000-4000 de polițiști vor solicita încetarea raporturilor de serviciu prin pensionare;
  • creșterea numărului de demisii; numai anul trecut au demisionat 350 de polițiști, iar până la sfârșitul anului 2023, numărul acestora va fi aproape dublu față de cel al anului precedent.
  • creșterea deficitului de personal la aproape 40.000, în condițiile în care numărul locurile din școlile de poliție vor fi ocupate pe jumătate, iar angajările sunt blocate prin ordonanță de urgență;
  • creșterea volumului de muncă în rândul personalului MAI, ceea ce va duce la crearea unor blocaje în soluționarea dosarelor, supraaglomerarea punctelor de trecere ale frontierei sau întârzierea intervențiilor în cazul apelurilor prin 112;
  • pensionarea polițiștilor cu experiență va adânci deprofesionalizarea personalului MAI, personalul nou încadrat nemaiavând de unde învăța meserie;

Aceste modificări aduse legii pensiilor militare nu vor produce efecte negative numai în rândul angajaților din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională, ci se va răsfrânge și asupra societății civile. Nu întâmplător, președintele Klaus Iohannis a afirmat că ”România este un stat eșuat”, pentru că prin toate aceste modificări aduse legii pensiilor militare și sistemul polițienesc va fi unul eșuat. Acesta nici nu a întreprins vreun demers pentru a evita aceasta catastrofa ce va avea impact direct asupra siguranței cetățenilor tarii pe care o conduce.

Sindicatul EUROPOL: Protest împotriva distrugerii sistemului de poliție. Se anunță un val masiv de pensionări și demisii

2 răspunsuri

1. Un polițist la 60 de ani nu mai face performanta. Nr infractorilor vor creste siguranța cetățenilor va fi compromisă. Un polițist bun pana în 48 de ani este activ….ca orice om după anumita varsta apar bolile și din păcate acum ne confruntam cu boli cronice din ce în ce mai multe și mai agresive.
    O sa ajungem o tara de lumea a 3 a.
    Păcat de copii noștri ca vor trăii într-o societate infecta.

2. La salarizare unitară, pensie unitară cerem și statut unitar!
    Cerem adoptarea și pentru militari și polițiști a unui statut similar celor din educație sau sănătate. Dreptul la grevă, la muncă după orele de program, la activitate politică, vacanțe și celelalte beneficii!
    Eliminarea obligațiilor rezerviștilor!