Paza secțiilor de votare, dezbătută în videoconferința IGPR

Astăzi, începând cu ora 09:30, la sediul Inspectoratului General al Poliției Române a avut loc videoconferința cu șefii inspectoratelor de poliție județene la care au fost invitate și organizațiile sindicale, obiectivul întâlnirii fiind reprezentat de  măsurile ce se impun a fi implementate pentru buna organizare și desfășurare a procesului electoral ce va avea loc în ziua de 27 septembrie.

În preambulul ședinței, chestorul de poliție Eduard Mirițescu a solicitat inspectorilor șefi să dispună măsuri de verificare a spațiilor în care vor fi amenajate secțiile de votare, să asigure materiale de protecție împotriva infecției cu virusul Covid-19, precum și realizarea unei planificări echilibrate a polițiștilor ce urmează să execute serviciul de pază astfel încât să nu existe situații de nerespectare a prevederilor legale privind programul de lucru.

Cu această ocazie, reprezentantul organizației noastre a solicitat ca polițiștii ce urmează să asigure paza secțiilor de votare și măsurile de ordine publică specifice derulării procesului electoral, să fie planificați în serviciu în așa fel încât programul acestora să fie organizat în formele statuate în OMAI nr. 577/2008 și Acordul colectiv privind raporturile de serviciu ale polițiștilor, respectiv 12/24 sau 12/48 diminuându-se astfel riscul unui efort fizic prelungit, fiind asigurat totdată timpul corespunzător de refacere a capacității de muncă.

În ceea ce privește particularitatea mediului rural, unde secțiile de votare sunt amplasate în incinta unor unități de învățământ care nu sunt racordate la sisteme de alimentare cu apă curentă ori care nu sunt prevăzute cu grupuri sanitare, organizația noastră a solicitat identificarea și dispunerea de măsuri urgente de către șefii unităților teritoriale de poliție, în așa fel încât să fie asigurate condiții corespunzătoare de igienă pentru colegii noștri, ținând seama de contextul pandemic în cadrul căruia vor fi desfășurate alegerile locale, întrucât sunt expuși la infectarea cu noul coronavirus.

De asemenea, am readus în atenția inspectorului general situația secțiilor de votare amplasate în zonele de risc și am solicitat identificarea unor soluții pentru asigurarea pazei cu 2 polițiști, pentru a evita producerea unor evenimente cum a fost cel de anul trecut din județul Prahova, unde colegul nostru, în timp ce asigura de unul singur paza unei secții de votare, a fost atacat de mai mulți indivizi care se aflau sub influența alcoolului, fiind nevoit să folosească armamentul din dotare.

Pe această cale transmitem colegilor noștri din teritoriu că suntem alături de ei și îi rugăm să ne sesizeze, pe canalele deja cunoscute, Facebook, Whatsapp sau pe adresa de e-mail sindicateuropol@gmail.com, cu privire la orice problemă de nerespectare a drepturilor pe care o vor identifica la momentul preluării în pază a secțiilor de votare, precum și pe durata derulării procesului electoral.

Sindicatul EUROPOL: Paza secțiilor de votare, dezbătută în videoconferința IGPR