Pandemia închide România. Armata va ieși în stradă

Creșterea alarmantă a numărului cazurilor de îmbolnăviri cu noul virus COVID-19 a determinat CNSSU să ia măsuri drastice, pentru reducerea la maxim a riscului de contaminare a populației, astfel că începând de mâine, 25.03.2020, România intră în carantină totală.

Toate acele precizări care erau cu titlu de recomandare în Ordonanța militară nr. 2/2020, devin de mâine obligații, astfel că deplasările se vor face doar pentru situații justificate. Sunt măsuri fără precedent în România, însă din punctul nostru de vedere sunt insuficiente în raport cu gravitatea consecințelor produse de virus. În ultimele zile am asistat efectiv la o dublare a numărului de îmbolnăviri, avem în spate experiența tragică a celor două state europene, Italia și Spania, și  am început să ne numărăm și noi morții. Întrebarea e, până când și cât?

Redăm în continuare prevederile Ordonanței militare nr. 3/2020

Sindicatul EUROPOL: Pandemia închide România. Armata va ieși în stradă