Locuințele de serviciu se vând

O propunere recentă de lege înregistrată la Senat aduce schimbări semnificative în ceea ce privește locuințele de serviciu destinate personalului din domeniile apărării, ordinii publice și securității naționale. Potrivit acestui proiect, instituțiile din aceste domenii vor avea posibilitatea să vândă locuințele de serviciu, fie că au fost achiziționate sau construite din fonduri publice. Propunerea aduce modificări importante în privința modalităților de achiziționare a acestor locuințe, oferind personalului activ, pensionarilor și urmașilor personalului căzut la datorie, oportunitatea de a le cumpăra în condiții avantajoase.

Conform noului proiect, personalul care îndeplinește anumite criterii are posibilitatea de a achiziționa locuințele în rate, pe o perioadă de până la 20 de ani, cu o dobândă anuală de 5%. Un aspect important este faptul că prețul de vânzare nu va fi purtător de TVA, constituind astfel un avantaj financiar pentru cei interesați.

Cei eligibili pentru achiziționarea acestor locuințe trebuie să îndeplinească mai multe condiții, printre care: să aibă un contract de închiriere valabil, să locuiască efectiv în locuință, să-și achite chiriile la zi, să nu dețină o locuință corespunzătoare nevoilor familiei, să nu fi demisionat sau să nu și-și fi încetat activitatea din motive imputabile, precum și să nu fi deținut anterior o locuință de serviciu achiziționată.

Un aspect notabil este posibilitatea ca pensionarii sau urmașii titularului să-și păstreze dreptul de a rămâne chiriași în imobil, în condițiile în care nu doresc sau nu pot să-l cumpere.

Prețul locuințelor va fi stabilit pe baza unei proceduri de evaluare, având posibilitatea de a fi indexat în funcție de inflație. Este important de menționat că nu vor putea fi vândute locuințele care depășesc anumite dimensiuni, în conformitate cu prevederile Legii locuinței.

Această propunere de lege vine în contrast cu legislația actuală, cum ar fi Legea 562/2004, care urmează să fie abrogată în cazul adoptării acestui proiect. Legea actuală impune un set de condiții și restricții mai stricte, inclusiv o dobândă mai mare de 8% și un avans de 20% din valoarea locuinței, împreună cu obligația plății TVA.
Această inițiativă legislativă reprezintă un pas semnificativ în direcția facilitării accesului la locuințe pentru personalul din domeniile apărării, ordinii publice și securității naționale, oferindu-le posibilitatea de a deveni proprietari în condiții mai favorabile și eliminând anumite bariere financiare. Adoptarea acestui proiect ar putea avea un impact pozitiv asupra calității vieții polițiștilor și militarilor și ar reprezenta o recunoaștere a serviciului lor adus țării

Consultă aici proiectul de lege!

Sindicatul EUROPOL: Locuințele de serviciu se vând

4 răspunsuri

1. Condiții mai favorabile și eliminarea anumitor bariere financiare pentru un procent infim de polițiști, cei privilegiați.

2. Aici intra și așa zisele ” locuințe de intervenție “, ce sunt în aceeași situație, locuiesc salariați cu familiile lor( de la repartiție, cu chirie, nu au și nu au avut alta locuință și nici posibilitatea de a-și cumpăra. Și ei așteaptă cu disperare sa le cumpere.Unii locuiesc acolo de peste 15 ani. Faceți ceva și pentru ei.Doamne ajuta!

3. Se vand si locuințele de interventie din cadrul Ministerului Afacerilor Interne ? In aceste imobile locuiesc foarte multi politisti de peste 12-15 ani impreuna cu familiile lor