75 de locuri la masterul profesional. Pot participa și agenții de poliție

Pentru al doilea an consecutiv, în cadrul Academiei de Poliție ”Alexandru Ioan Cuza” are loc sesiunea de admitere la masterul profesional ” Științe penale în asigurarea ordinii și siguranței publice”, unde au fost scoase 75 de locuri la forma cu frecvență.  Absolvenții programul universitar de master profesional pentru formarea ofițerilor de poliție, cu durata de 1 an, vor fi repartizați exclusiv  în cadrul structurilor Poliției Române.

Pentru aceste locuri pot participa si agenții de poliție din cadrul altor arme, frontieră sau imigrări, dacă au aprobarea inspectorului șef/general.  În cazul aprobării participării la acest tip de master, agenții de poliție vor fi salarizați conform prevederilor art. 57 alin. 1 și 3 din anexa nr. VI la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare (salariu fără sporuri).

La absolvirea masterului profesional, agentul de poliție va primi gradul profesional conform vechimii în serviciu:

a) sub 5 ani – subinspector de poliție;

b) între 5 și 10 ani – inspector de poliție;

c) peste 10 ani – inspector principal de poliție.

Observăm că și în acest an, pentru Inspectoratul General al Poliției de Frontieră nu a fost repartizat niciun loc, deși și în cadrul acestei instituții e nevoie de ofițeri de poliție și cu siguranță și aici sunt agenți de poliție care își doresc o carieră de ofițer.

Iată calendarul admiterii:

I. Înscrierea candidaților

• Depunerea cererilor de înscriere în perioada  -18 – 26.07.2023 (inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică);
  • Depunerea documentelor pentru constituirea dosarului de recrutare -până la data de 04.08.2023;
  • Evaluarea psihologică -până la data de 31.07.2023;
  • Depunerea documentelor pentru scutirea de la plata taxei de înscriere – până la data de 27.07.2023;
  • Achitarea taxei de înscriere-  până la data de 03.08.2023 (data operațiunii bancare);

II. Susținerea probelor de concurs

• Evaluarea performanțelor fizice – 18-26.08.2023;
  • Evaluarea cunoștințelor-  12.09.2023;
  • Afișarea rezultatelor la proba scrisă – 13.09.2023;
  • Depunerea contestațiilor – exclusiv online la Academia de Poliție ,,Alexandru Ioan Cuza” – 13.09-14.09.2023;
    (24 de ore de la afișarea rezultatelor);
  • Soluționarea contestațiilor și afișarea ierarhizării provizorii a candidaților în cel mult 24 ore de la expirarea termenului de depunere;
  • Examinare medicală, inclusiv soluționarea contestațiilor – 18-26.09.2023;
  • Afișarea rezultatelor finale a candidaților declarați ADMIS – 28.09.2023;

VEZI AICI REGULAMENTUL DE ADMITERE LA MASTERUL PROFESIONAL

Sindicatul EUROPOL: 75 de locuri la masterul profesional. Pot participa și agenții de poliție

7 răspunsuri

1. Buna ziua!Sunt agent de poliție de frontieră cu scoala de 2 ani la Oradea.Am absolvit dau facultăți una de studii juridice cu licenta la Sibiu si una de limbi străine cu licenta la Bacău.Am un master la engleza si unul la franceza.Am nascut trei copiii si mi am dorit să ajung ofițer dar nu am putut trece examenul la proba fizică ca i n urma nasterilor am luoat in greutate.Considerati ca e mai pregătit un ofițer din viata civilă încadrat direct decît un agent cu două facultăți si cu scală de agenți?Eu cred ca ar trebui să faceti demersuri la cei în drept pt.un asemenea caz sa i se acorde gradul de ofițer.fara examen.Sunt puține spere de acest fel si cu trei copii în i tretinere.In trecut se acordă gradul de ofițer cu o facultate.Consider că parcurgînd scoala militară si cu doua licențe si doua masterat ar merita gradul de ofițer daca esti activ în sistemul MAI.Astept punctul dv.de vedere.