Ne alăturăm campaniei „Dăruim speranță pentru educație”

Având în vedere apelul lansat de organizatorii evenimentului, am dat curs invitației și ne-am alăturat campaniei „Dăruim speranță pentru educație”  ce are un scop nobil și anume creșterea nivelului de conștientizare în legătură cu abandonul școlar.  Proiectul demarat de Severin Shopping Center și  Clubul Moto „Doomstriker Law Enforcement Motorcycle Club” Oltenia  se va desfășura în perioada 27 iulie – 20 august 2023 în colaborare cu  structurile locale ale Poliției Române, Poliției de Frontieră Române, Jandarmeriei Române, ISU Drobeta, Crucea Roșie și ale Sindicatului EUROPOL.

Pentru cei care nu știu, Doomstriker este un Club de motociclism Law Enforcement tradițional, fondat în Italia, în 2013 și prezent  în România din anul 2020. Clubul reunește pasionați de motociclism formați din polițiști, jandarmi, cadre militare active sau în retragere care promovează valorile morale și bunul simț în relațiile cu ceilalți participanți la trafic.

Organizatorii fac apel comunitatea locală și mai ales familiile cu copii să doneze rechizite școlare, ghiozdane sau cărți, care ulterior vor fi distribuite familiilor nevoiașe. Obiectivul principal al campaniei este acela de a  se oferi o șansă cât mai multor copii să înceapă în septembrie noul an școlar cu încredere și zâmbete.

Totodată, în cadrul acestei  campanii vor fi derulate  o serie de activități cum ar fi: prezentări tehnice și demonstrații de la instituțiile partenere, o seară specială dedicată motociclismului și un concurs de biciclete, activități creative și tematice pentru copii, precum și concerte în aer liber.

Nu în ultimul rând, participanții vor avea parte de prezența continuă a motocicletelor de la „Doomstriker Law Enforcement Motorcycle Club” – Oltenia în centrul comercial, unde clienții se vor putea admira și fotografia un costum de protecție complet. Prin mesajul său, președintele Doomstriker Law Enforcement Motorcycle Club Oltenia, Laurențiu Trăilescu face apel la solidaritate și spirit civic : ”Copiii reprezintă viitorul nostru și ne dorim să le oferim un început de an școlar încrezător și speranța că doar prin educație se poate evolua frumos. Ne implicăm în activități în folosul comunității, participăm la acțiuni umanitare și de sprijin pentru a da o mână de ajutor acolo unde este nevoie”.

Cu toții trebuie să conștientizăm faptul că educația este un vector important în viața cotidiană, iar foarte mulți copii proveniți din familii cu probleme financiare nu se pot bucura de începutul anului școlar, mulți dintre aceștia chiar abandonează frecventarea cursurilor chiar din considerente ce țin de hăinuțe, rechizite sau cărți.

Programul activităților se întinde pe 4 săptâmâni și va fi atât în parcarea  Severin Shopping Center, cât și în interior, astfel:

29 Iulie 2023 orele 11:00 – 15:00 “Salvatorii voluntari”

•       Prezentare tehnică din dotare: Poliția de Frontieră, Poliția Română, Jandarmeria Mehedinți, Sindicatul EUROPOL.
  •      Simulare accident auto-moto cu acordarea primului ajutor – ISU Drobeta
  •      Măsurarea tensiunii arteriale – Crucea Roșie Mehedinți
  •      Prezența “Doomstriker Law Enforcement Motorcycle Club” – sesiuni foto cu motocicliștii “DOOM”

05 August 2023 orele 17:00 – 22:00 “Seară de vară pe două roți”