Valul de demisii continuă în MAI

Meseria de polițist este una tot mai rar căutată având în vedere trendul demisiilor  în rândul personalului tânăr, situație care alternează cu  o concurența extrem de  scăzută de la ultima sesiune de admitere din școlile de agenți de poliție unde a existat o concurență de 1,16 candidați/loc.

Într-o corespondență avută  cu instituția, aceasta ne-a comunicat faptul că în perioada  01.08.2022 – 01.08.2023, 300 de polițiști și 50 angajați personal contractual și-au dat demisia din Ministerul Afacerilor Interne. Vorbim aici fie  de colegi nou încadrați, fie de cei  cu o vechime de 4-5 ani, care au constatat că pot obține venituri mult mai bune fără a avea anumite interdicții sau incompatibilități și fără a desfășura activități cât pentru alți 2-3 angajați.

Cauzele pentru care polițiștii renunță la această meserie sunt multiple, printre care :

• volumul foarte mare de muncă din cauza deficitului de personal, un polițist lucrând cât pentru alți 2-3colegi;
  • politica slabă de resurse umane prin inexistența unui standard de personal și lipsa de viziune asupra dinamicii personalului ;
  • neaplicarea unei salarizări corecte prin înghețarea drepturilor salariale cuvenite;
  • valoarea  scăzută a salariului, cât a unui angajat dintr-un centru comercial, comparativ cu riscurile pe care le au polițiștii;
  • degringolada legată de legea pensiilor militare confundate în mod intenționat cu pensiile speciale;
  • inexistența unei predictibilități legate de evoluția în carieră, cât și modul în care se ajunge în funcțiile de conducere;
  • restricțiile și incompatibilitățile pe care le au polițiștii comparativ cu alte categorii sociale;
  • aplicarea dublei măsuri în cazul ultragierii polițiștilor comparativ cu situația ultragierii unui magistrat;

Reformele pe care ministrul Cătălin Predoiu le-a promis trebuie să fie demarate cât mai repede, iar fiecare dintre cauzele enumerate mai sus trebuie eliminate pentru a putea aduce un echilibru și o direcție firească pentru instituție.

Sindicatul EUROPOL: Valul de demisii continuă în MAI

Un răspuns