Norma de amenzi premiată la IPJ Giurgiu!

După modificarea unilaterală a programului de lucru la nivelul structurilor de ordine publică și rutieră din cadrul IPJ Giurgiu din ture de 12/24 -12/48 ore, în 3 schimburi a câte 8 ore sub falsul pretext al creșterii numărului de patrule care vor acționa în segmentul stradal, câțiva ”menegeri” care în circumstanțe ce au ținut mai mult de necesitatea ocupării funcțiilor de conducere și mai puțin de abilitățile de gestionare a resursei umane, au ajuns să amenințe polițiștii cu privire la acordarea unor calificative anuale inferioare, în cazul în care nu îndeplinesc targetul de amenzi.

Ulterior, organizația noastră a sesizat aceste aspecte inspectorului șef, solicitând să ne comunice dacă la nivelul IPJ Giurgiu domnia sa, ori vreun alt ofițer cu funcție de conducere a emis vreo dispoziție din care să rezulte dacă în sarcina polițiștilor a fost stabilit vreun plan de amenzi sau un anumit număr de persoane legitimate, considerând că era comunistă a apus, iar în prezent în această instituție trebuie să primeze calitatea și nu cantitatea.

Răspunsul IPJ Giurgiu a fost destul de lămurit, sens în care ni s-a comunicat faptul că la nivelul instituției nu au fost emise acte administrative care să conducă la situația în care polițiștilor să li se dispună să recurgă la o vânătoare a cetățenilor pentru a fi amendați sau legitimați, așa cum puteți constata mai jos.

Contrar celor comunicate, constatăm că la nivelul IPJ Giurgiu, în ciuda sesizările efectuate cu privire la modul de realizare a planificărilor lunare în serviciu, la nivelul Biroului Rutier polițiștii sunt ”șantajați” de către șefii ierarhici, care le comunică acestora că vor fi planificați în serviciu în mai multe zile de sâmbătă, duminică ori sărbători legale, doar dacă vor îndeplini o normă de amenzi, astfel încât să poată beneficia de aceleași drepturi salariale precum colegii lor.

O astfel de practică este una bolnăvicioasă și ne conduce în mod indubitabil la ideea că la nivelul IPJ Giurgiu Acordul Colectiv privind raporturile de serviciu ale polițiștilor nu reprezintă altceva decât o banală hârtie igienică pentru cei ce au ajuns să ocupe funcții de conducere, deși acesta stabilește în sarcina șefilor de structuri OBLIGAȚIA de a a realiza o planificare echilibrată în ture/schimburi pentru toți angajații, aceasta referindu-se INCLUSIV la zilele de sâmbătă, duminică sau sărbători legale ori alte zile declarate nelucrătoare, conform legii.

Art. 26 alin. 8

Șeful structurii este obligat  să asigure o planificare lunară, echilibrată, pe ture/schimburi a tuturor salariaților, în cadrul aceleiași formațiuni.

Cu această ocazie, am solicitat din nou lămuriri din partea IPJ Giurgiu pentru a constata dacă avem de a face cu vreo formă de manifestare a analfabetismului funcțional sau vreun comportament bipolar în cazul celor ce ocupă vremelnic funcții de șefi în cadrul anumitor structuri.

Până la primirea răspunsului, Sindicatul Europol organizează luni, 11.03.2024 începând cu ora 09:00 un protest în fața sediului IGPR, revendicările fiind reprezentate de modificarea unilaterală a programului de lucru atât pentru polițiștii din cadrul IPJ Giurgiu, cât și pentru cei din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București.

Sindicatul EUROPOL: Norma de amenzi premiată la IPJ Giurgiu!