Prin Decizia nr. 75 din 18.11.2024, ÎCCJ a statuat că plafonarea ”majorării pentru lucrări de excepție și misiuni speciale” la valoarea salariului de funcție din anul 2018 (în baza OUG 114/2018) este ilegală și că aceasta trebuie să se raporteze la salariul de funcție aflat în plată.
Această decizie a ICCJ a venit ca urmare a sutelor de procese aflate pe rolul instanțelor de judecată, după ce structurile de apărare au început la data de 01.01.2024 să raporteze în mod subit, fără nicio intervenție legislativă acest drept la salariul/solda de funcție aflat în plată. La nivelul organizației noastre sunt peste 150 de astfel de acțiuni deschise în numele membrilor noștri de sindicat care au beneficiat de această majorare.
Astfel, pentru a se conforma Deciziei ICCJ nr. 75/2024, ieri, MApN a pus pe site-ul instituției spre consultare proiectul de OUG privind plata unor diferențe de drepturi salariale cuvenite personalului din structurile de apărare, ordine publică și siguranță națională. Conform proiectului de ordonanță, impactul va fi asupra a două categorii de personal: personalul aflat în activitate și personalul căruia i-au încetat raporturile de serviciu(pensionarii militari).
I. Cum se va recalcula acest drept salarial acordat eronat pentru personalul aflat în activitate:
- pentru toți beneficiarii acestui drept din perioada 01.01.2019-31.12.2023;
- recalcularea se va face la salariul de funcție aflat în plată în perioada din care a beneficiat;
- recalcularea se va face în termen de 120 de zile de la data intrării în vigoare a ordonanței de urgență;
- sumele rezultate în urma recalculării se vor plătii eșalonat pe o perioadă de 5 ani;
- în primul an până la data de 04.12.2025 se vor plăti 5% din sumele recalculate, în al doilea an până data de 04.12.2026 se vor plăti 10%, în al treilea an până la data de 04.12.2027 se vor plăti 25%, în al patrulea an până la data de 04.12.2028 se vor plăti 25% și în al cincilea an până la data de 04.12.2029 se vor plăti 35%.
- diferențele ce trebuie plătite se vor actualiza cu rata inflației;
II. Cum se va recalcula acest drept pentru personalul căruia i-au încetat raporturile de serviciu (pensionarii militari):
- vor beneficia de o dublă recalculare/revizuire, atât de fostul angajator, cât și de Casa de Pensii
- recalcularea de către fostul angajator pentru toți beneficiarii acestui drept din perioada 01.01.2019-31.12.2023;
- recalcularea de către fostul angajator se realizează până la data încetării raporturilor de serviciu pentru perioada în care a beneficiat;
- sumele rezultate în urma recalculării se vor plătii eșalonat de fostul angajator pe o perioadă de 5 ani;
- în primul an până la data de 04.12.2025 se vor plăti 5% din sumele recalculate, în al doilea an până data de 04.12.2026 se vor plăti 10%, în al treilea an până la data de 04.12.2027 se vor plăti 25%, în al patrulea an până la data de 04.12.2028 se vor plăti 25% și în al cincilea an până la data de 04.12.2029 se vor plăti 35%.
- diferențele ce trebuie plătite de fostul angajator se vor actualiza cu rata inflației;
- revizuirea pensiei se va face doar pentru cei care și-au ales ca baza de calcul a pensiei perioada în care au beneficiat de acest drept;
- revizuirea pensiei se va face din oficiu în termen de 240 zile de la data intrării în vigoare a ordonanței de urgență;
- plata pensiei revizuite (plata pentru viitor) se va face cu luna următoare împlinirii termenului de revizuire, de 240 zile de la data intrării în vigoare a OUG-ului;
- restanțele rezultate în urma reviziuirii pensiei( de la data pensionării până la data terminării reviziurii) se vor achita eșalonat de către Casa de Pensii în 5 ani.
- în primul an până la data de 04.12.2025 se vor plăti 5% din sumele rezultate din revizuire, în al doilea an până data de 04.12.2026 se vor plăti 10%, în al treilea an până la data de 04.12.2027 se vor plăti 25%, în al patrulea an până la data de 04.12.2028 se vor plăti 25% și în al cincilea an până la data de 04.12.2029 se vor plăti 35%
- diferențele ce trebuie plătite de Casa de Pensii se vor actualiza cu rata inflației;
VEZI AICI PROIECTUL DE ORDONANȚĂ PUS ÎN CONSULTARE
Viitorul ne aparține!
Echipa Sindicatului Europol
2 răspunsuri
De SDSL vad ca nu prea mai comentati nimic….
Știți cine vor fi printre cei mai câștigați în urma aplicării acestui OUG?
Despescu și Grecu (șeful DGF din MAI), unii dintre cei care au distrus Poliția Română, unii dintre cei care au girat calculul greșit intenționat. Cei doi, și nu numai, au Oscar lună de lună, din 6 în 6 luni, în procent de 50%, de ani de zile. Vor avea de încasat sute de mii de lei. Apropo, Grecu a mai primit anul trecut o stea de chestor, după ce a calculat greșit intenționat Oscarul.
CEREȚI ELIMINAREA ACESTUI SPOR PENTRU LUCRĂRI DE EXCEPȚIE!
Ideea de la care s-a plecat pentru acordarea acestui spor a fost bună, dar, de ani de zile, a devenit, în majoritatea cazurilor, doar o măsură prin care șefii își recompensează oamenii fideli, fără legătură cu rezultatele profesionale. Nu se acordă pe merit. Nu este normal, moral și, cred, nici legal, ca unii să primească acest spor sudat, lună de lună, pentru că sunt șefi, secretare, șoferi etc.
Dacă eliminau acest spor, nu mai era nevoie de tăierea plății orelor lucrate în SDSL. Ca să vă faceți o idee, Grecu câștigă peste 6.000 lei net/lună pentru acest spor. Deci, se puteau plăti vreo 6-7 polițiști pentru că au lucrat în zilele de SDSL. Rețineți, că în MAI toți șefii de direcții generale plus alții (Aparatul Central al ministerului) au acest spor permanent. La fel este și în cazul șefii lor și altora din structurile MAI, vreo 40 la număr. În tot MAI sunt extrem de mulți astfel de indicatori.