Starea de alertă declarată constituțională

Curtea Constituțională a României a decis astăzi că Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă,  care reglementează regimul stării de alertă, este constituțională,  în măsura în care  aceasta „nu restrânge drepturi și libertăți cetățenești”.

Curtea Constituțională  a fost sesizată de Avocatul Poporului, care argumentează că restrângerea de drepturi și libertăți fundamentale se poate face doar prin lege, nu prin ordonanță de urgență sau hotărâre de guvern, iar legislația care reglementează starea de alertă încalcă principiul separației puterilor. Starea de alertă nu este definită clar, iar restrângerea temporară a unor drepturi poate căpăta caracterul unei îngrădiri permanente.

Sindicatul EUROPOL: Starea de alertă declarată constituțională