Sindicatul EUROPOL pune lucrurile în mișcare

Azi am transmis Ministerului Afacerilor Interne o solicitare în temeiul Legii Dialogului Social nr 62/2011 pentru declanșarea negocierii colective.

Cu toate că mulți dintre polițiști nu au înțeles prea multe din zbaterile pe care le-au avut sindicatele începând cu luna mai 2016 când a expirat perioada de valabilitate a Acordului colectiv încheiat la nivelul grupurilor de unități de la nivelul MAI, azi Sindicatul Europol va strica jocurile de culise care au existat și va solicita negocierea Acordului colectiv.

Pentru a reaminti șirul evenimentelor, parcurgem telegrafic demersurile din ultimele luni referitoare la acest aspect:

– la data de 23.05.2016 expiră Acordul colectiv la nivelul MAI;

– în luna iunie 2016 apar primele declarații de intenție ale „marilor” lideri care amenință MAI-ul cu negocierea unui nou Acord colectiv;

– tot în luna iunie este adoptată OUG 21/2016 care modifică Legea 360/2002 prin care se stabilesc și drepturi pentru liderii de sindicat „22.La articolul 48, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:  (2) Perioada în care raporturile de serviciu ale poliţiştilor sunt suspendate potrivit prevederilor art. 2725 lit. c) constituie vechime în serviciu. Pentru această perioadă funcţiile de conducere din organizaţia sindicală se echivalează cu funcţiile prevăzute în legislaţia privind salarizarea poliţiştilor, în vederea deschiderii drepturilor de pensie ca poliţist.” Cu alte cuvinte, liderii de sindicat pot să își aleagă ca bază de calcul pentru pensie, venitul brut realizat ca salariat al sindicatului. Nu intrăm în detalii pe salarizarea liderilor pentru că știm cu toții că este vorba de sume cu 5 cifre;

– în luna iulie 2016 începe să fie pusă în scenă o piesă de prost gust în care sindicatele se acuză între ele că nu vor să semneze un acord necesar pentru desemnarea membrilor în Comisia Paritară a Ministerului Afacerilor Interne;

– în luna august, atenția de la Acordului colectiv este deturnată asupra lipsei unui acord privind desemnarea membrilor în Comisia Paritară;

– în luna septembrie dispare complet orice interes al marilor sindicate consacrate cu privire la Acordul colectiv cât și cu privire la constituirea Comisiei Paritare, în timp ce reprezentanții MAI jubilează;

Pentru cei care vă întrebați ce legătură are negocierea unui Acord colectiv cu constituirea unei Comisii paritare la nivelul MAI, răspunsul este simplu, niciuna. Comisia paritară este constituită în baza HG 833/2007 și este formată din reprezentanții MAI și reprezentanții organizațiilor sindicale reprezentative, iar două dintre atribuțiile acestei comisii sunt reprezentate de redactarea unui proiect de acord colectiv și vegherea la respectarea acestuia după semnare.

Totuși, negocierea și semnarea Acordului colectiv se face în baza prevederilor Legii 62/2011 astfel că, și în lipsa unei Comisii paritare se poate negocia și semna acest document foarte important pentru polițiști. În cuprinsul acestuia se pot fi negociate inclusiv drepturi salariale sau în natură care sunt prevăzute în legislație dar a căror procent sau cuantum este stabilit numai în urma negocierii colective.

Mai mult, tot prin acordul colectiv se negociază modul de constituire şi folosire a fondurilor destinate îmbunătăţirii condiţiilor la locul de muncă, sănătatea şi securitatea în muncă, programul zilnic de lucru, perfecţionarea profesională, alte măsuri decât cele prevăzute de lege, referitoare la protecţia celor aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale sau desemnaţi ca reprezentanţi ai funcţionarilor publici.

Concluzia pentru care, în mod nejustificat nu s-a negociat Acordul colectiv, nu o vom contura noi ci vă vom lăsa psobilitatea să trageți singuri concluziile. Cert este că începând de azi, de la data solicitării formulate către MAI, au la dispoziție 10 zile să declanșeze negocierile în vederea semnării unui nou Acord colectiv pentru polițiști. Vom reveni cu detalii despre ce drepturi ne dorim să negociem și să cuprindem în acest document.

Sindicatul EUROPOL: Sindicatul EUROPOL pune lucrurile în mișcare