Haosul existent cu privire la salarizare, care generează o serie de discriminări în rândul polițiștilor riscă să escaladeze, în special din cauza nerespectării principiului „după muncă egală, remunerație egală.

138-adresa-mmfpspv-dezbatere-publica-1

2

Sindicatul EUROPOL: Sindicatul EUROPOL cere lămuriri Ministerului Muncii cu privire la salarizarea polițiștilor

Un răspuns

1. Asa este, în cazul B.I.C., S.I.C.E., O.P. și altele atât ofițerii cât și agenții fac aceiași muncă însă salariile sunt diferențiate în funcție de grade(pe model sovietic).
    Mulți dintre acești ofițeri au fost încadrați direct din civilie fără scoală militară și sunt considerați superior agenților care au făcut o scoală militară și în multe cazuri au în urmă ani mulți de serviciu.