Se caută baza legală pentru verificarea carantinaților

În urma ședinței de ieri ce a avut loc la nivelul Direcției Ordine Publică din cadrul IGPR, unde a fost constituit un grup de lucru cu scopul analizării situațiilor practice care pot apărea cu ocazia verificării persoanelor, față de care a fost dispusă măsura carantinării/izolării pentru realizarea unei documentări cât mai ample care să fie ancorată în activitățile concrete desfășurate de polițiști în acest domeniu, reprezentanții organizației noastre au adus în discuție situațiile practice care au creat o stare de vulnerabilitate în rândul colegilor noștri.

Astfel, ca urmare a cazurilor invocate referitoare la existența unei proceduri de lucru în acest domeniu, modul de verificare a persoanelor carantinate/izolate, ritmicitatea efectuării unor astfel de activități, modalitatea de materializare a verificărilor efectuate, precum și lipsa unor prevederi legislative privind competența polițiștilor de a realiza acest tip de activitate în detrimentul concentrării efectivelor instituției în realizarea atribuțiilor expres prevăzute de Legea nr. 218/2002 privind organizarea și funcționarea Poliției Române, au rezultat următoarele concluzii:

• Legislația actuală nu instituie persoanelor carantinate/izolate obligația de a răspunde verificărilor efectuate la domiciliu, de către organele de control, acestea având doar obligația de a nu părăsi domiciliul, locația declarată pentru carantină/izolare, fără acordul medicului sau reprezentanților DSP, astfel că polițiștii sunt puși în imposibilitatea de a putea constata și proba săvârșirea unei eventuale contravenții;
  • Cu ocazia efectuării verificărilor, legitimarea acestor categorii de persoane nu se circumscrie prevederilor art. 34 din Legea nr. 218/2002 care stabilește în concret și limitativ situațiile în care polițiștii pot să procedeze la legitimarea persoanelor, verificările efectuate la domiciliu nefăcând obiectul acestor prevederi;
  • Polițiștii pot să aplice sancțiuni contravenționale, cu ocazia activităților curente de menținere a ordinii și siguranței publice, când constată că persoana aflată în carantină a încălcat această măsură și a fost depistată în altă locație, respectiv pe stradă sau în alte locuri publice;

Cu ocazia dezbaterilor, reprezentantul organizației noastre a subliniat faptul că, deși legislația nu impune ca polițiștii să efectueze verificarea la domiciliu a persoanelor față de care a fost dispusă măsura carantinării/izolării, factorii de conducere din MAI fac presiuni ca această activitate să fie realizată, în detrimentul activităților specifice muncii de poliție, iar alocarea de resurse pe acest segment, coroborată cu deficitului de personal, slăbește capacitatea operațională de intervenție și acțiune a instituției, sens în care nu mai poate fi asigurat un climat propice de siguranță publică pentru cetățeni, fiind exemplificată atât situația de la Târgu-Jiu, unde un individ a produs un accident rutier, avariind mai multe autoturisme, precum și cazul de la Bolintin-Vale, unde din nefericire o persoană și-a pierdut viața.

La finalizarea discuțiilor am solicitat emiterea unei circulare de la nivelul I.G.P.R. prin care să se transmită structurilor teritoriale de poliție din țară faptul că activitatea de verificare a persoanelor carantinate/izolate se desfășoară cu ocazia activităților curente, iar verificarea la domiciliu se face doar atunci când există motive verosimile pentru a bănui că s-a comis sau se pregătește comiterea unei fapte ilegale, deoarece, până în prezent, la presiunile exercitate din partea MAI, această activitate a fost efectuată în baza “prezumției de vinovăție”, respectiv faptul că toți cetățenii carantinați/izolați ar încălca legea.

Sindicatul EUROPOL: Se caută baza legală pentru verificarea carantinaților