Premierul României încurajează sportul.Polițiștii au nevoie de săli de sport

Pregătirea fizică a polițiștilor trebuie să fie o prioritate pentru Ministerul Afacerilor Interne, având în vedere că aceasta este o obligație de serviciu, însă lipește cu desăvârșire, deși există bază legală pentru efectuarea acesteia, respectiv Ordinul MAI 154/2004 privind pregătirea fizică a personalului MAI.

Deoarece chiar prim-ministrul României, Viorica Vasilica Dăncilă, împreună cu inspectorul general al Poliției de Frontieră Române, Adrian Popescu, au fost promotorii unui meci de tenis, încurajând  astfel sportul în rândul polițiștilor,  solicităm public atât Guvernului, cât și Poliției de Frontieră Române să demareze un proiect privind construirea de săli de sport pentru fiecare unitate de poliție din cadrul MAI, astfel încât polițiștii să nu mai fie nevoiți să plătească din buzunarul lor abonamentele la sălile de fitness si de asemenea, s-ar rezolva și problema pregătirii polițiștilor care din 2004 nu s-a putut aplica niciodată.

Nu știm încă cine a fost câștigătorul meciului de tenis, știm doar că scorul a fost foarte strâns, așa că noi putem spune pentru a încuraja sportul decât, mens sana in corpore sano.

Sindicatul EUROPOL: Premierul României încurajează sportul.Polițiștii au nevoie de săli de sport

Un răspuns

1. Nu cred că este nevoie să construim alte săli de sport (s-au construit destule în anii 2009-2017).
    Ar fi de ajuns un ordin comun al MAI cu Min Educației, prin care sa se stabilească clar 4 ore pe săptămână fiecare subunitate de poliție să poată folosi, gratuit, sălile de sport de la școli!