Polițiștii de frontieră orșoveni vor fi pontați cu ore în plus

Respectarea drepturilor polițiștilor este prioritară, astfel că în urma discuțiilor purtate de reprezentanții organizației noastre cu conducerea Sectorului Poliției de Frontieră Orșova, cât și a adresei pe care am transmis-o Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara (VEZI adresa AICI) , polițiștii de frontieră care se schimbă pe locul de serviciu, aici încadrându-se cei din Punctul de Trecere a Frontierei Orșova Port și marinarii, sunt pontați cu o oră în plus la două ture efectuate zi/noapte începând de săptămâna aceasta.

Menționăm faptul că programul de lucru al polițiștilor este reglementat la nivelul fiecărei unități, în baza prevederilor Ordinului MAI 577/2008 privind programul de lucru al polițiștilor, formele de organizare ale acestuia și acordarea repausului săptămânal și a prevederilor art. 26 alin. 3 din Acordul colectiv privind raporturile de serviciu ale  funcționarilor publici cu statut special –polițiști din Ministerul Afacerilor Interne –”Programul de lucuru se poate organiza de către șefii unităților astfel 12 ore program de lucru în cursul zilei – 24 ore timp liber, 12 ore program de lucru în cursul nopții- 48 ore timp liber, astfel că orele suplimentare efectuate ca urmare a schimbării pe locul de serviciu, vor fi pontate în consecință.

Sindicatul EUROPOL este în continuare alături de polițiștii de frontieră mehedințeni și îi asigură de tot suportul necesar în rezolvarea problemelor pe care le întâmpină în activitatea profesională, așa că pentru orice situație creată, vă rugăm să luați legătura fie cu liderii teritoriali, fie să ne transmiteți direct pe adresa de email sindicateuropol@gmail.com.

Iconaru Marius, Secretar General al Sindicatului EUROPOL

Sindicatul EUROPOL: Polițiștii de frontieră orșoveni vor fi pontați cu ore în plus