Polițiștii continuă cursurile de prim ajutor

Astăzi, la sediul Crucii Roșii Sector 3 București, colegii din cadrul Filialei Poliției de Frontieră Aeroport Otopeni, au organizat un al doilea curs de prim ajutor pentru polițiștii de frontieră. Puțini dintre noi știm să acordăm primul ajutor celor din jur, iar  90% din ce știam până acum erau doar mituri. Viata unei persoane accidentate depinde, într-o mare măsură, de momentul acordării primului ajutor și de priceperea celui care intervine primul la locul accidentului. Dacă v-ați aflat vreodată în situația de a primi sau de a acorda primul ajutor unei persoane, cu siguranță știți cât de important este un curs de prim ajutor.

Primul ajutor de bază este doar un ajutor temporar acordat în caz de urgență pentru salvarea vieții, prevenirea unor complicații ulterioare și ameliorarea suferințelor până în momentul în care un serviciu medical adecvat intervine.

Printre principalele  obiective ale cursului  s-au numărat:

• Înțelegerea riscurilor la care se expune salvatorul;
  • Evaluarea unei persoane căzute;
  • Așezarea unei persoane inconștiente care respira în poziție laterala de siguranța;
  • Manevrele de resuscitare de baza (compresii toracice și ventilații artificiale)
  • Executarea manevrei Heimlich;
  • Acordarea primului ajutor în diferite situații:  luxații, amputări hemoragii etc
  • Pansamente, imobilizare, transport (practic)
  • Accidente rutiere, electrocutarea, înecul;
  • Arsuri, degerături, insolație;
  • Socul anafilactic, mușcătura de animal, înțepătura de insecta
  • Intoxicațiile;
  • Situații speciale în funcție de specificul locului de muncă;
  • Cum procedăm la acordarea primului ajutor în caz de cutremur, înec, incendiu;

Au fost aproximativ 6 ore în care teoria a fost îmbinată cu practica, iar la sfârșitul cursului a fost susținut un test de evaluare a cunoștințelor dobândite în urma căruia cursanții au  primit câte un certificat de absolvire recunoscut internațional. Este al cincilea curs susținut de colegii din cadrul  filialelor Sindicatului EUROPOL,  cursuri similare fiind  organizate de asemenea de liderii teritoriali din cadrul Poliției Capitalei. Ne propunem să extindem aceste cursuri și să încercăm să determinăm, atât polițiștii, cât și celelalte persoane, să conștientizeze cât de benefic și de important este să poți acorda primul ajutor unei persoane aflată la nevoie, în condițiile în care Ministerul Afacerilor Interne nu promovează astfel de cursuri.

Sindicatul EUROPOL: Polițiștii continuă cursurile de prim ajutor