Ordonanță Militară de Sfintele Paști

În contextul creșterii galopante a cazurilor de infectare atât în rândul polițiștilor cât și al cetățenilor, după marea bâlbă privind prorogarea de competențe în sarcina Poliției Române care ar fi putut conduce la o extindere a coronavirusului SARS-COV-2 pe fondul nerespectării măsurilor de distanțare socială, Grupul de Comunicare Strategică a decis emiterea unei noi ordonanțe militare, în pragul Sărbătorilor Pascale.

Este vorba de Ordonanța Militară cu nr. 9 care vine cu noi precizări pentru populație.

Iată care sunt principalele prevederi ale Ordonanței cu nr. 9 din 16 aprilie 2020:

-Se prelungește măsura suspendării zborurilor spre Austria, Belgia, Confederația Elvețiană, Statele Unite ale Americii, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Regatul Țărilor de Jos, Turcia și Iran și din aceste țări către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 14 zile, începând cu data de 18 aprilie 2020;
-Se prelungește măsura suspendării zborurilor spre Italia și din această țară către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 14 zile, începând cu data de 19 aprilie 2020;

-Se prelungește măsura suspendării zborurilor spre Franța și Germania și din aceste țări către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 14 zile, începând cu data de 21 aprilie 2020;

-Se exceptează de la măsurile de izolare la domiciliu sau de carantinare lucrătorii transfrontalieri care, la intrarea în România din Bulgaria, nu prezintă simptome asociate COVID-19;

-Personalul navigant care debarcă de la bordul navelor de navigație interioară, care arborează pavilion român, într-un port românesc, și care nu prezintă simptome asociate COVID-19, nu se supune măsurilor de carantinare în spații special amenajate sau la bordul navei ori măsurilor de izolare la domiciliu, cu condiția asigurării de către angajatori a certificatul pentru lucrătorii din transportul internațional și a echipamentelor individuale de protecție împotriva COVID-19, pe timpul deplasării de la navă la locația unde poate fi contactat în perioada dintre voiajuri;

-Prevederile alineatului (2) al articolului 7 și ale articolului 9 din Ordonanța militară nr. 3/2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 242 din 24 martie 2020, își încetează aplicabilitatea;
-Alineatul (1) al articolului 3 din Ordonanța militară nr.8/2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 301 din 10 aprilie 2020 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(1) Pe perioada stării de urgență piețele agroalimentare rămân deschise, cu obligația administratorilor de a organiza activitățile în baza actelor normative incidente, prin adoptarea de măsuri de protecție împotriva răspândirii COVID-19, care să se refere cel puțin la purtarea de mănuși și măști, precum și la păstrarea distanței sociale, atât la intrarea în piață, cât și în interiorul acesteia.”

– Prevederile alineatului (2) al articolului 3, articolelor 7 și 8, literei d) a alineatului (1) al articolului 21, precum și anexa nr.2 la Ordonanța militară nr.8/2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 301 din 10 aprilie 2020, își încetează aplicabilitatea.

Mai jos puteți citi textul integral al ordonanței.

CITEȘTE AICI!

Sindicatul EUROPOL: Ordonanță Militară de Sfintele Paști

Un răspuns

1. Buna ziua! Dupa cum cred ca ati aflat in fiecare miercuri seara ministrul VELA a declarat ca va raspunde pe contul sau de facebook la un numar de sapte intrebari adresate de-a lungul zilei de cetateni.
    In acest sens, am rugamintea sa ii adresati daca se mai tine de cuvant si cand va emite oug de actualizare a salariilor politistilor conform deciziei ICCJ NR.51.
    Multumesc!