Măsuri ce trebuie luate în perioada caniculară

Având în vedere că zilele acestea  temperaturile resimțite  vor depăși 40 de grade în unele zone ale țării, colegii noștri  sunt fie în stradă, fie la frontiera de stat a României  pentru exercitarea atribuțiilor de serviciu, fapt pentru care am solicitat tuturor inspectoratelor generale aflate în subordinea MAI  să ia măsuri urgente pentru asigurarea condițiilor minime stabilite de  OUG nr.  99/2000.

Articolul 1

(1) Măsurile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se aplică pentru asigurarea protecţiei persoanelor încadrate în munca în perioadele în care, datorită condiţiilor meteorologice nefavorabile, se înregistrează temperaturi extreme.

(2) În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, prin temperaturi extreme se înţelege temperaturile exterioare ale aerului, care:

a) depăşesc +37°C sau, corelate cu condiţii de umiditate mare, pot fi echivalate cu acest nivel;

b) scad sub -20°C sau, corelate cu condiţii de vant intens, pot fi echivalate cu acest nivel.

Articolul 4 din OUG nr. 99/2000:

În perioadele cu temperaturi ridicate extreme, în sensul art. 1, angajatorii trebuie să asigure următoarele măsuri minimale:

A. Pentru ameliorarea condiţiilor de muncă

• a) reducerea intensitatii şi ritmului activităţilor fizice;
  • b) asigurarea ventilatiei la locurile de muncă;
  • c) alternarea efortului dinamic cu cel static;
  • d) alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus în locuri umbrite, cu curenţi de aer.

B. Pentru menţinerea stării de sănătate a angajaţilor:

• a) asigurarea apei minerale adecvate, câte 2-4 litri/persoana/schimb;
  • b) asigurarea echipamentului individual de protecţie;
  • c) asigurarea de duşuri.

Pentru a elimina situațiile din anii precedenți când unele inspectorate de poliție au fost luate prin surprindere de valul de căldură, verificarea stocurilor de apă, cât și achiziționarea în cazul în care acestea  nu sunt suficiente, reprezintă obligații din partea angajatorilor.

Sindicatul EUROPOL: Măsuri ce trebuie luate în perioada caniculară