La mulți ani Poliția de Frontieră Română!

Astăzi, 24 iulie, Poliția de Frontieră Română sărbătorește 156 ani de existență, când la 24 Iulie 1864, domnitorul Alexandru Ioan Cuza semna Decretul prin care se realiza unirea corpurilor grănicereşti „de dincoace şi dincolo de Milcov”, însemnând recunoaşterea identităţii instituţionale şi, totodată, piatră de temelie a Poliţiei de Frontieră de astăzi.

La sediul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră a fost prezent ministrul Afacerilor Interne,  conducerea Poliţiei de Frontieră Române, şefii de arme din Ministerul Afacerilor Interne, reprezentanţii instituţiilor cu care Poliţia de Frontieră colaborează, personalul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră și reprezentații mass-media, mai puțin partenerii de dialog reprezentați de organizațiile sindicale, care anul acesta au avut interzis. Cu siguranță reprezentanții sindicali  ar fi purtat mască și ar fi păstrat și distanța minimă de 2 metri, dar ghinion, probabil nu au mai fost locuri disponibile în fața instituției unde a fost organizată ceremonia și probabil și ministrul Vela s-ar fi simțit incomod.

Cu această ocazie, un număr de 140 de poliţişti de frontieră,  ofiţeri şi agenţi, care își desfășoară activitatea în structurile Poliției de Frontieră au fost  avansați în gradul profesional următor, înaintea îndeplinirii stagiului minim, pentru merite deosebite avute în misiunile operative desfășurate.

În cadrul ceremoniei a fost acordată distincţia “Poliţistul de frontieră al anului 2020” pentru  doi poliţişti de frontieră: comisarului şef de poliţie Mihail-Cosmin Boldiş din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea, şeful Sectorului Poliţiei de Frontieră Nădlac și agentului de poliţie Iulian-Eusebiu Macarie, din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu, Sectorul Poliţiei de Frontieră Calafat.

Cu ocazia acestei zile foarte importante, Sindicatul Polițiștilor Europeni EUROPOL urează tuturor polițiștilor de frontieră ”La mulți ani”, rezultate cât mai bune în activitate și putere de a trece peste această perioadă a pandemiei de coronavirus.

Sindicatul EUROPOL: La mulți ani Poliția de Frontieră Română!