În ce condiții se mai pot deconta serviciile turistice

Modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 226/2020, începând cu data de 18.02.2021, a dus după cum bine știți la anularea decontării serviciilor turistice pentru polițiști în anul 2021. Într-un comunicat,  de la începutul lunii februarie anunțam intenția Guvernului de a elimina plata acestor drepturi, însă unele unități de poliție neștiind sau neasumându-și aceste modificări ale ordonanței, au întârziat cu plata acestor drepturi după ce actul normativ a intrat în vigoare.

Am solicitat lămuriri Direcției Generale Financiare din cadrul MAI, ținând cont că nici până azi nu au fost decontate unele rapoarte depuse încă de la începutul lunii ianuarie,  fapt pentru care aceștia au precizat:

1. Se pot deconta serviciile turistice prestate în perioada 01.01.2021-17.02.2021 (inclusiv), indiferent de data depunerii raportului de acordare, dar nu mai târziu de sfârșitul anului 2021.
  2. Se pot deconta serviciile turistice neefectuate și pentru anul 2020, plata acestora solicitându-se până la sfârșitul anului 2021.
  3. Dacă serviciile turistice nu au fost decontate integral pentru anul 2020, se pot depune rapoarte pânâ la sfârșitul anului 2021 pentru plata diferenței de până la 1450 lei.
  4. Pentru cei care au avut servicii prestate care au cuprins si perioada dinainte de 18 februarie și cea după, de exemplu 15-19 februarie, aceștia vor primi doar pentru perioada 15-17.02.2021, dacă serviciile au fost doar pentru anul 2021.

Pentru situațiile unde decontarea nu s-a efectuat, aceasta se va face la salariul încasat din data de 14 aprilie. Pentru polițiștii care nu și-au decontat serviciile turistice aferente anului 2020, îi încurajăm să o facă, fie atât în perioada concediului de odihnă, cât și în afara acestuia, însă pentru cea de-a doua situație, suma decontată va fi impozitată cu 10%. Pentru orice alte nelămuriri cu privire la modalitatea de decontare pentru perioada 01.01.2020-17.02.2021, vă stăm la dispoziție, fie pe pagina de facebook Sindicat Europol, fie pe adresa de email, sindicateuropol@gmail.com.

Sindicatul EUROPOL: În ce condiții se mai pot deconta serviciile turistice

2 răspunsuri

1. Bună ziua. Dacă anul trecut (2020) am decontat doar o parte din sumă, iar pentru anul acesta am factură din perioada 5-7 februarie la fel pentru o parte din sumă și intenționez să fac raport. Întrebarea mea este dacă pentru sumele restante, cel puțin pentru cea de anul trecut trebuie factură? Mulțumesc.