Ghid legislativ revizuit în contextul prelungirii stării de alertă

Având în vedere  contextul generat de evoluția situației epidemiologice la nivel național ca urmare a vidului legislativ înregistrat în ceea ce privește prevenirea și combaterea răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2, și ținând cont de evenimentele difuzate în mediile on-line din care rezultă o crasă nerespectare a regulilor de distanțare și protecție fizică de către cetățeni ce se pretind a fi europeni, care sfidează efectiv orice norme de igienă (VEZI AICI), vă supunem atenției Ghidul legislativ revizuit în contextul prelungirii stării de alertă.

Acesta cuprinde o serie de contravenții și infracțiunii referitoare la respectarea regulilor ce țin de prevenirea și combaterea răspândirii epidemiei.

Sindicatul EUROPOL: Ghid legislativ revizuit în contextul prelungirii stării de alertă