Ghid de sancțiuni actualizat

Avand în vedere instituirea stării de alertă pe întreg teritoriul României, conform prevederilor Legii nr. 55/2020, au fost reglementate o serie de abateri ce pot constitui fapte de natură contravențională, respectiv penală, pe fondul nerespectării măsurilor de prevenție privind răspândirea virusului Covid-19, așa cum v-am anunțat în  comunicatul anterior.

Astfel, legiutorul a stabilit, în cazul nerespectării prevederilor legale în materia prevenirii contaminării cu noul coronavirus, noi măsuri de sancționare în ceea ce privește faptele de natură contravențională și penală.

În acest sens, în sprijinul colegilor din teritoriu, venim cu un ghid actualizat, elaborat de către Direcția de Ordine Publică din cadrul I.G.P.R. referitor la incriminarea acestor genuri de fapte, după cum urmează:

Mai jos, puteți descărca ghidul actualizat.

DESCARCĂ GHIDUL ACTUALIZAT!

Sindicatul EUROPOL: Ghid de sancțiuni actualizat