EXCLUSIV! Avem subiectele de admitere la Academia de Poliție

În ciuda contextului pandemic declanșat de noul coronavirus, la nivelul Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza” din București, a fost organizat concursul de admitere, cu respectarea tuturor măsurilor de prevenire a îmbolnăvirilor cu virusul Sars CoV-2 în rândul candidaților și a personalului instituției de învățământ angrenat în desfășurarea examenelor.

Astfel, pentru principalele facultăți din cadrul academiei au fost scoase la concurs mai multe locuri, după cum urmează:

1. Facultatea de Poliție:
    • Ordine și Siguranță Publică – frecvență 98 locuri;
    • Ordine și siguranță Publică – frecvență redusă 40 locuri (34 IGPR, 3 IGPF și 3 IGJR);
  2. Facultatea de Poliție de Frontieră:
    • Ordine și Siguranță Publică  – frecvență   29 locuri;
  3. Facultatea de Științe Juridice și Administrative:
    • Drept – frecvență 250 locuri;
    • Drept – distanță 100 locuri  taxă (personal MAI);

Principala problemă a candidaților a fost reprezentată de proba sportivă, aceasta devenind un impediment pentru foarte multe dintre fetele care au dorit să îmbrace uniforma de poliție deoarece au fost respinse ca urmare a faptului că nu au reușit să realizeze baremele stabilite pentru traseul aplicativ  în vederea promovării, acesta fiind un semn că nu s-au pregătit suficient, în acest an, pentru a putea accede în rândurile studenților din cadrul Academiei de Poliție.

Candidații care au reușit să atingă baremele de promovare ale probelor sportive și care au susținut inclusiv examenul scris, aflându-se în așteptarea afișării rezultatelor finale ale procedurii de admitere, pot consulta mai jos subiectele și grilele de răspuns elaborate la limba română, istoria românilor și o limbă străină, la alegere (engelză, franceză, germană, rusă sau spaniolă).

CITEȘTE AICI Subiecte Facultatea de Poliție / CITEȘTE AICI Grila Răspuns Poliție

CITEȘTE AICI Subiecte Facultatea de Poliție de Frontieră / CITEȘTE AICI Grila Răspuns Poliție de Frontieră

CITEȘTE AICI Subiecte Facultatea de Științe Juridice și Administrative / CITEȘTE AICI Grila Răspuns Științe Juridice și Administrative

Se poate observa cu ușurință complexitatea examenului susținut de candidați, iar pe această cale îi felicităm pe cei care au reușit să dobândească calitatea de student în cadrul Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza” și totodată îi încurajăm pe cei care nu au fost promovați să se pregătească mai bine în viitor pentru a obține rezultatele dorite.

Sindicatul EUROPOL: EXCLUSIV! Avem subiectele de admitere la Academia de Poliție

Un răspuns

1. Este dezamăgitor cum ministerul înțelege să discrimeneze candidații pe locurile pentru învățământul la frecvență redusă, aceștia fiind nevoiți să susțină proba sportivă și examenul scris în București și NU la centrul zonal arondat din punct de vedere teritorial, așa cum se întâmplă în cazul candidaților pe locurile cu învățământ cu frecvență (la zi).