Ești în sindicat, ești asigurat! Sprijin financiar pentru membri

Sănătatea este foarte importantă pentru noi toți, iar polițiștii prin natura activităților desfășurate sunt expuși nu numai riscurilor de moment ci și afecțiunilor cronice. În acest sens, pentru a veni în sprijinul membrilor noștri de sindicat, alături de partenerii noștri din cadrul Asirom, am creat un pachet de sprijin financiar pentru colegii noștri, pentru următoarele situații:

1. Intervenție chirurgicală- până la 4000 lei (în funcție de tipul și gravitatea intervenției chirurgicale suferite).
  2. Diagnosticare boli grave3000 lei – (tumori benigne la creier comă, by-pass, atac de cord, insuficiență renală cronică, cancer, transplant organe, accident vascular cerebral).
  3. Incapacitate temporară de muncă indiferent de natura lor (concedii medicale) – 100 lei/fracție (pentru fiecare interval de 5 zile de incapacitate – concediu medical);

De asemenea, și pentru cazurile de deces, atât în cazul membrului de sindicat cât și a membrilor familiei acestuia avem următoarele tipuri de sprijin financiar:

1. Deces membru : 3000 lei;
  2. Deces soț/soție/copil: 1000 lei;
  3. Deces părinte: 350 lei;

Condițiile pentru a beneficia de sprijinul financiar, sunt următoarele:

1. Este membru al Sindicatului EUROPOL de cel puțin 6 luni.
  2. Solicitarea privind acordarea ajutorului financiar pentru riscurilor asigurate se depune în termen de maxim 60 de zile de la data evenimentului.
  3. Sprijinul financiar pentru riscurile de mai sus se acordă o singură dată, într-un interval de 12 luni.

Modalități de accesare:

1. Accesați pagina de web a Sindicatului EUROPOL, secțiunea SPRIJIN MEMBRI https://sindicateuropol.ro/sprijin-membrii/;
  2. Se completează datele de identificare;
  3. Se selectează tipul de ajutor;
  4. Se încarcă înscrisurile doveditoare;
  5. Se transmite cererea;
  6. Se efectuează plata în contul membrului în termen de maximum 45 de zile de la momentul în care dosarul este complet.

Complementar acestor tipuri de sprijin financiar, Sindicatul EUROPOL pune  la dispoziția membrilor și diferite oferte negociate în exclusivitate cu reduceri consistente la diferite planuri medicale (abonamente MedLife, discounturi la SYNEVO, OK MEDICAL reduceri la clinici medicale CLINICA SANTE, stomatologice etc) ce pot fi consultate pe pagina de oferte https://avantaje-publisind.ro/

Sindicatul EUROPOL: Ești în sindicat, ești asigurat! Sprijin financiar pentru membri

4 răspunsuri