Decizii de ultimă oră privind starea de alertă

În seara aceasta, Comitetul Național pentru Situații de Urgență a luat măsura instaurării stării de alertă începând cu data de 15.05.2020, ora 00.00 și vor viza o serie de măsuri după cum urmează:

• Din 15 mai, în spațiile comerciale, mijloace de transport, locul de muncă și alte spații închise este obligatorie purtarea măștii.
  • Se recomandă munca de la domiciliu, iar dacă nu e posibil, agenții economici trebuie să asigure măsuri de triaj epidemiologic, decalarea programului de lucru cu 3 ore pentru entitățile cu număr mai mare de 50 de angajați.
  • Instituțiile care lucrează cu publicul iau măsuri pentru organizarea activității: suprafață minim de 4 mp pentru fiecare persoană, să nu permită accesul persoanelor cu temperatura de peste 37,3 grade și să asigure dezinfectarea.
  • Este suspendată temporar activitatea de servire în spațiile comune ale restaurantelor, cantinelor, inclusive teraselor deschise.
  • Rămân suspendate zborurile spre și dinspre Austria, Belgia, Elveția,Italia, Franța, Germania, Maria Britanie, Spania, SUA, Turcia, Iran și dinspre aceste țări, cu excepția unor  misiuni de transport, de intervenție, umanitare.
  • Se suspendă transportul rutier internațional de persoane pentru toate cursele spre Italia, Franța, Germania, Spania, Turcia până în 1 iunie, cu aceleași excepții.
  • Se deschid hotelurile.
  • Deschiderea saloanelor de îngrijire corporală si regulile se vor găsi în ordin comun cu ministrii Economiei si Muncii
  • Reluarea transportului în comun, prin ordin comun cu Ministrul Transporturilor.
  • Se reiau activitățile în cabinetele de stomatologie, regulile în ordin al ministrului Sănătății. Pacienții care au și patologie COVID pot merge în cabinete special desemnate.
  • Începând cu 15 mai se reiau slujbele religioase în exteriorul bisericii. E un prim pas pentru a  se face o evaluare timp de 14 zile, apoi sa se dea voie și în biserică. Aceste reguli vor fi în ordin comun cu secretariatul pentru culte.

CITESTE AICI MĂSURI DE PREVENIRE ȘI CONTROL A INFECȚIILOR APLICABILE PE DURATA STĂRII DE ALERTĂ

Sindicatul EUROPOL: Decizii de ultimă oră privind starea de alertă