Cum au răspuns polițiștii la pandemie și cum vor să protesteze

În cele ce urmează, vă prezentăm rezultatul sondajului dedicat polițiștilor, la care au participat 4837 de colegi din 31 de județe plus Municipiul București. Pentru ca rezultatul sondajului să nu fie alterat, am folosit o platformă profesională de sondare, iar chestionarul a fost diseminat exclusiv către polițiști, pe grupurile interne de comunicare. Sondajul a avut drept scop măsurarea impactului pe care pandemia l-a avut până în momentul de față asupra stării psiho-fizice a polițiștilor, dar și poziționarea lor asupra măsurilor de înghețare a salariilor.

Cele mai relevante răspunsuri sunt cu privire la faptul că:

• 94% din polițiști consideră că fără implicarea lor în activitățile de combatere a pandemiei Guvernul nu va mai putea aplica măsurile de prevenire stabilite;
  • 7 din 10 polițiști sunt dispuși să suspende activitatea, ca formă de protest, similar magistraților, în cazul în care nu se va reveni asupra înghețărilor salariale;
  • 8 din 10 polițiști au răspuns că nu au fost luate măsuri suficiente sau chiar deloc, de către șefi, pentru prevenirea infectării cu noul coronavirus în rândul personalului;
  • 8 din 10 polițiști resimt puternic efortul și sunt mult mai epuizați ca urmare a activităților întreprinse pe durata pandemiei decât înainte;

Pentru celelalte întrebări și răspunsuri, vă punem la dispoziție rezultatele centralizate ale sondajului.

În cursul zilei de mâine, vom avea o discuție cu reprezentanții federațiilor sindicale reprezentative, pentru a pune în aplicare voința polițiștilor în ceea ce privește derularea formelor de protest și calendarul propriu-zis. Avem nevoie de fiecare dintre voi, pentru că este evident că în această perioadă, din cauza restricțiilor impuse, nu sunt permise adunările publice mai mari de 100 de persoane. Context în care trebuie să ne adaptăm și modul de organizare a acțiunilor de protest.

Sindicatul EUROPOL: Cum au răspuns polițiștii la pandemie și cum vor să protesteze

4 răspunsuri

1. Apreciez efortul dvs., dar sint foarte sigur ca pe coruptii astia care sint la putere nu i va interesa, singura solutie e cotestarea la CCR

2. S-a dovedit iar ca nu ii interesează decat puterea, cu oricecrisc, cu orice sacrificiu. Nu contam decat la vot. Ii invit oe acesti nemernici sa vina in teren cot la cot cu noi si sa indure zi de zi superbul tratament dmla care noi suntem clienti fideli. Sa indure injurii, amenintari, etc, iar apoi sa ajunga acasa la fsmilii si sa fie falsi. Sa ii minta cu nerusinare ca le-a fist bibe la munca. Nu le-ar fi rusine. .

3. Era necesar ca toate organizațiile sindicale , împreună , să militeze în anii care au trecut pentru ca să fim plătiți la grila din 2022. Acum consider că este tardiv .Protestele ar fi eficiente dacă toți polițiștii ar acționa la fel ca magistrații , ceea ce este improbabil. Oricum , așa zisa societate civilă susține măsurile adoptate .Totdeauna când au fost crize sau nu , lucrătorii M.A.I au fost cei mai afectați salarial în raport cu celelalte categorii profesionale din A. O.P.S.N.A.J .

4. La protestele de pana acum procentul cel mai mare de prezenta l-au avut pensionarii si totusi atunci cand liderii de sindicat negociaza cu cei din conducerea MAI acestia sunt uitati. Fara prezenta pensionarilor, la proteste nu ar fi multe persoane prezente deoarece cei activi inca le este frica sa protesteze sau asteapta sa lupte altii pentru drepturile lor