Costul noii uniforme este de 7465 lei

În ceea ce privește valoarea financiară a drepturilor de echipament ce se cuvin polițiștilor pentru anul 2023, conducerea IGPR a transmis prin adresa cu nr.955129/05.01.2023 precizări către unitățile teritoriale subordonate, astfel încât toți beneficiariii să fie informați cu privire la echivalentul valoric a cotei părți anuale a acestor drepturi pentru anul 2023.

Astfel, polițiștii și militarii din cadrul MAI sunt informați cu privire la faptul că în anul 2023, valoarea financiară anuală a normelor de echipare și valoarea financiară a drepturilor de echipament se mențin în plată la nivelul acordat pentru luna decembrie a anului 2022.

Conform Notei-raport cu nr. 589292/08.12.2022 aprobată de ministrul afacerilor interne, cheltuielile de personal referitoare la drepturile de echipament pentru anul 2023 însumează aproximativ 680.000 lei, echivalentul valoric al cotei-părți anuale a articolelor de echipament pentru polițiști fiind calculat la suma de 7465 lei, respectiv 3600 lei pentru militari.

În aceste condiții, conform anexei nr. 1 la Nota-raport menționată anterior constatăm că echivalentul valoric al cotei-părți anuale a articolelor prevăzute gratuit la Norma nr. 1 (din OMAI nr.183/2021) pentru asigurarea uniformei de reprezentare și ceremonialuri este de 3211 lei pentru următoarele categorii de efective:

Ofițeri de poliție bărbați/femei;

• chestori,
  • ofițeri superiori,
  • ofițeri inferiori.

Agenți de poliție bărbați/femei.

În ceea ce privește echivalentul valoric al cotei-părți anuale a articolelor prevăzute gratuit la Norma nr. 2 pentru asigurarea uniformei de serviciu, acesta este de 4254 de lei pentru aceleași categorii de efective, menționate anterior, suma totală a cotei-părți anuale ridicându-se astfel la 7465 lei pentru anul 2023.

În cele ce urmează, vă punem la dispoziție, spre consultare, conținutul adresei IGPR cu nr.955129 din 05.01.2023 referitoare la elementele de referință ce au fost avute în vedere la stabilirea și modalitatea de acordare a drepturilor de echipament ce se cuvin polițiștilor în anul 2023.

În situația în care există neclarități sau întâmpinați dificultăți în ceea ce privește alocarea la drepturile de echipare aferente anului 2023, așteptăm să ne contactați la adresa de e-mail sindicateuropol@gmail.com

Sindicatul EUROPOL: Costul noii uniforme este de 7465 lei

Un răspuns