Concepția Inspectorului General în dezbatere

Astăzi, începând cu ora 13.00, o delegație a Sindicatului EUROPOL a avut o întrevedere cu factori de decizie din cadrul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră pentru a dezbate prevderile proiectului Concepției Inspectorului General al Poliției de Frontieră Române.

Discuțiile avute au vizat modul de planificare a posturilor și patrulelor, întocmirea planificării în serviciu , portul uniformei de serviciu si de reprezentare, stabilirea programului de lucru conform Omai 577/2008 și Acordul colectiv, redactarea litigiilor de trafic  în format electronic și controalele efectuate de către sefii ierarhici, fapt pentru  care am transmis și propunerile primite de la polițiștii de frontieră din cadrul structurilor teritoriale.

După ce Concepția va intra în vigoare, aceasta va avea o perioadă de 90 zile în care se va putea  monitoriza dacă vor exista disfuncționalități cu privire la modul de implementare a prevederilor acesteia, astfel încât să se poată veni cu un ”update” la aceasta.  Consultarea  Concepției se poate face pe pagina de Intranet a instituției.

Sindicatul EUROPOL: Concepția Inspectorului General în dezbatere