Concediu paternal acordat retroactiv polițiștilor

Prin intrarea în vigoare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 75/2020 pentru completarea OUG nr. 114/2018, polițiștilor care nu au putut beneficia de concediu paternal în perioada 01.01.2020 și până la data modificării Legii nr. 210/1999 privind concediu paternal, respectiv 01.04.2020, li se acordă acest drept, la cerere, în primele 8 săptămâni de la data intrării în vigoare a ordonanței, respectiv în perioada 22.05.2020-17.07.2020.

Printr-o adresă trimisă Ministerului Afacerilor Interne, în data de 10.03.2020 am solicitat acordarea concediului paternal și colegilor care au fost discriminați și nu au beneficiat de acest drept în perioada în care nu a existat bază legală pentru acordare, astfel că instituția s-a conformat și a introdus această prevedere în ordonanța de urgență.

Potrivit Legii nr. 210/1999, concediu paternal se acordă  pentru o perioadă de 5 zile lucrătoare, iar în cazul în care tatăl copilului nou-născut a obținut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata acestuia se majorează cu  încă 10 zile lucrătoare. Astfel, toți colegii care nu au putut accesa acest drept, o pot face începând de astăzi, printr-un raport înaintat unităților din care fac parte.

Ne bucurăm că am reușit să determinăm MAI să înțeleagă ca și polițiștii care au fost privați de acest drept, trebuie să beneficieze.  Dacă aveți orice nelămurire pe acest subiect, nu ezitați să ne scrieți în continuare, fie pe adresa de email sindicateuropol@gmail.com, fie direct pe pagina de facebook Sindicat Europol.

Sindicatul EUROPOL: Concediu paternal acordat retroactiv polițiștilor

2 răspunsuri

1. Mulţumim pentru informaţiile punctuale şi de interes general, pe care ni le transmiteţi şi le primim la timp, D-le Andreica.
    Dar totuşi mai sunt nişte bâlbe, ori nu se înţelege exact ce se clarifică prin adoptarea şi aplicarea OUG 75/22.05.2020……..Adică până la 21.05.2020, se cunoştea faptul că prin Decizia nr. 51 a ICCJ, s-au dezlegat două chestiuni importante, fiind lămurite…. 1. Această plată pe maxim la funcţii cu cele 3 -4 sporuri plafonate din 2009(cine le-a avut şi le mai are), respectiv …2. şi recunoaşterea asimilarii termenului de,,salariului funcţiei de bază al poliţiştilor,,…..cu ,,salariul de bază,, prev de legislaţia subsecventă.
    Intrebarea ptr dvs ar fi dacă aceste sporuri se vor calcula reportat la salariul de bază minim garantat în plată de 1.450 lei prev de HG nr. 1/2017……….., s-au ne întoarcem la valoare sectorială din 2009, când era 197,3 lei…….Asta nu se înţelege exact din oug 75…….(Oare de ce, aşa poate au plămădit-o juriştii noştri de la frunte……fară prezenţa dvs. şi a celorlalte sindicate reprezentative)……Nu cunoaştem şi întrebăm……dacă se vor raporta din nou la anul fatidic….2009……creşterea pe net va fi probabil sub 100 lei sau deloc ptr alţi colegi. Ori ultima variantă ar fi tot în …..JUSTIŢIE…..?
    MULŢUMIM ANTICIPAT.