Ce amenzi poți primi în starea de alertă

În data de 14 octombrie a fost publicată în Monitorul Oficial, partea I, nr. 945, Hotărârea cu nr. 856/2020 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 15 octombrie 2020, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

Conform documentului, regimul contravențional aplicabil pentru nerespectarea măsurilor prevăzute în anexele nr. 1-3  ale hotărârii menționate anterior este cel stabilit la art. 64-70 din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările și completările ulterioare.

De asemenea, Hotărârea nr. 856/2020 prevede faptul că actele emise pentru punerea în executare a Hotărârii Guvernului nr. 394/2020, aprobată cu modificări și completări prin Hotărârea Parlamentului României nr. 5/2020, cu modificările și completările ulterioare, a Hotărârii Guvernului nr. 476/2020, cu modificările și completările ulterioare, a Hotărârii Guvernului nr. 553/2020, cu modificările și completările ulterioare, a Hotărârii Guvernului nr. 668/2020, cu modificările și completările ulterioare, și a Hotărârii Guvernului nr. 782/2020 cu modificările și completările ulterioare, își mențin aplicabilitatea în măsura în care dispozițiile acestora nu contravin măsurilor stabilite în anexele nr. 1-3 la prezenta hotărâre.

Astfel, pentru a veni în sprijinul colegilor din teritoriu care urmează să pună în aplicare măsurile stabilite cu scopul prevenirii și combaterii răspândirii noului coronavirus, aceștia pot consulta Ghidul legislativ revizuit la data de 15.10.2020 în contextul prelungirii stării de alertă prin Hotărârea Guvernului nr. 856/2020, elaborat la nivelul Direcției Ordine Publică din cadrul IGPR, ce conține atât contravențiile cât și infracțiunile ce pot fi comise în această perioadă.

De asemenea, în activitatea de constatare și sancționare a faptelor ce constituie nerespectarea unor măsuri privind limitarea riscurilor de răspândire a virusului Covid-19, colegii noștri din teritoriu vor trebui să țină cont inclusiv de prevederile Ordinului nr. 1082/97/1.112/2020 privind măsuri şi reguli în domeniul transporturilor, pe perioada
stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii COVID-19 .

Descarcă aici Ghidul legislativ revizuit.

Descarcă aici Ordinul nr. 1082/97/1.112/2020 privind măsuri şi reguli în domeniul transporturilor, pe perioada stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii COVID-19.

Sindicatul EUROPOL: Ce amenzi poți primi în starea de alertă