Agenții promoției vor fi repartizați pe posturi în funcție de note

Printr-o Dispoziție a Direcție Management Resurse Umane din cadrul IGPR, agenții promoției octombrie 2022 din cadrul școlilor de poliție Câmpina și Cluj vor fi repartizați pe subunități în cadrul IPJ-urilor/DGPMB în data de 31.10.2022 începând cu ora 08.00 în ordinea descrescătoare  a mediilor de absolvire.  Față de promoțiile anterioare când repartiția se făcea în funcție de alte criterii nesănătoase, altele decât media de absolvire, iar cei cu medii foarte mari ajungeau la cele mai puțin bune subunități, conducerea IGPR a luat o decizie corectă față de agenții de poliție care s-au străduit mai mult pe toată durata școlarizării.

De asemenea, agenților de poliție li s-a pus la dispoziție varianta învoirii plătite de până la maxim 5 zile pentru a putea să se deplaseze la unitățile unde vor fi repartizați și pentru a putea să identifice o locuință pentru închiriere, așa cum am solicitat conducerii IGPR pentru a nu crea situația în care aceștia vor trebui să doarmă prin mașină pentru că nu vor avea unde să locuiască.

Sindicatul EUROPOL: Agenții promoției vor fi repartizați pe posturi în funcție de note