S-a hotărât!Cresc cele mai mici salarii din poliție la 1900 lei

În ședința de Guvern de astăzi, 29.11.2017, s-a hotărât creșterea salariului minim brut pe economie garantat în plată la 1900 lei, fără adaosuri și alte sporuri, începând cu 1 ianurie 2018. Consecințele acestei decizii sunt variate și depind de mai mulți factori. Dacă în privat brutul de 1900 lei va aduce un cuantum mai mic al netului în comparație cu brutul de 1450 de lei din prezent, în sistemul de apărare, toate salariile de funcție de sub 1900 lei vor crește la aceast nivel.

Chiar dacă aparent este o veste bună, această creștere a salariul de funcție de la 1450 lei la 1900 lei va genera o comprimare a salariilor polițiștilor într-o proporție de peste 50%. Mai exact, indiferent de funcția ocupată de polițiștii, de vechime sau de alte elemente salariale, nu va mai exista nicio diferență între un polițist intrat de 1 an în sistem și unul care are 15 ani vechime. Practic se va repeta momentul februarie 2017, când peste 30% din salarii au fost comprimate, lucru care va genera un val de nemulțumiri și de frustrări.

Este evident că principalul beneficiar al acestei creșteri este statul, care va încasa mai mult la buget din zona brută a salariului, mai ales că ponderea netului va fi mult mai mică decât în prezent. Vom reveni cu date concrete pe impactul financiar asupra drepturilor salariale ale polițiștilor, în raport cu modificările fiscale, aplicarea Legii 153/2017 de salarizare a personalului plătit din fonduri publice și a problemelor ce vor apărea începând cu 01 ianurie 2018.

Sindicatul EUROPOL: S-a hotărât!Cresc cele mai mici salarii din poliție la 1900 lei

3 răspunsuri

1. Nu stiu ce sa zic de cresterea asta, dar va adresez o intrebare..Daca de la 1 ianuarie 2018 salarille cresc cu 25 la suta nu cumva toti politistii o sa aiba aproape 1900 de lei???..inclusiv cei care acum au 1450.. iar cresterea o sa fie de fapt 4 la suta dupa legea darii in plata..