Intâlnire de lucru la nivelul IGPF

În data de 20.02.2017, o delegaţie a Sindicatului Poliţiştilor Europeni „EUROPOL” s-a întâlnit la sediul IGPF cu o comisie formată din reprezentanţi ai conducerii IGPF pentru prezentarea unor situaţii de fapt de la nivelul structurilorPoliţiei de Frontieră şi găsirea unor soluţii pentru eliminarea unor probleme cu care se confruntă poliţiştii de frontieră.

Din partea IGPF au participat Cst. Ionel Tirsănoagă –Direcția Management Operațional, Cst. Costel Giuroiu – Direcția Logistică, Cms. șef Octav Negoiță – Serviciul Resurse Umane și Cms. Marius Vizitiu – Direcția Supraveghere și Controlul Trecerii Frontierei.

În cadrul discuţiilor s-au pus în dezbatere următoarele probleme:.
•orele suplimentare ca urmare a intensificării misiunilor la frontieră;
•organizarea şi executarea activităţilor de pregătire profesională  pentru ca acestea să se desfăşoare în cadrul programului de lucru, așa cum prevede și legislația incidentă;
•programul de muncă şi încadrarea activităţilor ce constituie obligaţii de serviciu în timpul acestuia (nu în timpul liber, chiar dacă se realizează pontaje în acest scop), inclusiv programul de lucru al personalului de la nave şi modul în care se realizează pontajul pentru această categorie de poliţişti de frontieră;
•revizuirea procedurilor de lucru şi a dispoziţiilor la nivelul structurilor care îngreunează activitatea poliţiştilor
•publicitatea funcţiilor vacante în cadrul unităţilor Poliţiei de Frontieră, în vederea realizării selecţiilor obiective de personal;
•condiţiile de muncă la nivelul structurilor (în mod deosebit igienizarea sediilor)
•activităţile de cooperare cu celelalte structure ale MAI;
•reanalizarea delegărilor personalului din componentă operativă şi identificarea soluţiilor pentru delegările care nu respectă caracterul temporar ci se realizează pe perioade foarte mari de 1-3 ani;
•deficitul de personal existent în cadrul instituţiei care generează  planificarea unui singur poliţist în serviciu la anumite structuri;

Urmare a discuţiilor avute, au rezultat faptul că pentru unele dintre aspectele sesizate se fac demersuri pentru soluţionarea acestora de către MAI, dar pentru o parte semnificativă a subiectelor discutate, IGPF nu avea cunoștință despre modul deficitar de aplicare a prevederilor de linie emise de la nivel central. În acest sens, organizația noastră va continua să pună la dispoziție cazuri concrete în care șefii înțeleg să aplice normele după chipul și asemănarea lor.

Sindicatul EUROPOL: Intâlnire de lucru la nivelul IGPF